קשובות - המרכז לליווי רוחני

"משיב הרוח" היא תכנית הכשרה לליווי רוחני המיועדת להכשיר את המעוניינים לעסוק בתחום כאנשי מקצוע. התוכנית מבוססת על הגישה של הכשרת ה- Clinical Pastoral Education – CPE, המקובלת ונפוצה בצפון אמריקה, אוסטרליה וברב העולם המעברי. תכנית "משיב הרוח" עומדת בכל הסנדרטים וקיבלה בשנת 2015 אקרדיטציה מטעם העמותה לליווי רוחני בישראל. משנת 2010 התכנית פועלת במסגרת עמותת קשובות, לאחר האיחוד בין קשובות למרכז שוורץ לבריאות ורוח. תכנית "משיב הרוח" מתקיימת בשלושה מרכזים: בצפון במרכז הרפואי פוריה, בדרום במרכז הרפואי ברזילי ובמרכז במודיעין. ההרשמה לשנת הלימודים תשפ"ב, 2021-22 נפתח במאי ותסגר בסוף יוני 2021. לפרטים נוספים, אנא פנו לדו"אל: בדוא"ל: office@kashouvot.org או לאתר https://www.kashouvot.org

רמב"ם ידע – מרכז רפואי רמב"ם

במכללת רמב"ם ידע שבמתחם המרכז הרפואי רמב"ם, בחיפה, תוכלו לרכוש את מקצוע הליווי הרוחני במסגרת של בית חולים ובדגש רב-תרבותי. הלימודים מתקיימים לאורך שנתיים (עם חופשת קיץ) וכוללים: מפגשים קבוצתיים עיוניים בימי ג בין השעות 14:30-19:00, ארבע שעות עבודה מעשית לאורך כל תקופת הלימודים, שעת הדרכה אחת לשבועיים. מחלקות ומרפאות בהם מתקיימת העבודה המעשית כוללות: קרדיולוגיה, פנימית, אונקולוגיה, ניתוחי לב, המטולוגיה, נוירולוגיה, אורולוגיה, עור, דיאליזה ונפרולוגיה, ואורתופדיה. מחזור חדש נפתח כל שנתיים.
https://yeda.rambam.org.il/קורס-ליווי-רוחני-רב-תרבותי-אדם-ורוח/

ברוח

בשנת 2004 הוקמה תכנית 'ברוח' לליווי-רוחני של היחידה הפליאטיבית, במכון האונקולוגי במרכז הרפואי שערי-צדק בירושלים. כחלק מהחזון הכולל של פרופ' צ'רני, מנהל היחידה, כללה התכנית מראשיתה קורס הכשרה מקצועי לתחום. עד היום למדו בקורס כ-50 נשים וגברים, מהם רבים שעובדים כמלווים-רוחניים בצוותים רב-מקצועיים במוסדות מובילים ברחבי הארץ. מטרתנו המרכזית היא להכשיר מלווים-רוחניים שישתלבו כעובדים במוסדות הבריאות ובתי האבות בארץ, בכדי לאפשר לכל אדם לפגוש ולהיעזר בעולמו הרוחני בזמנים של מעבר ומשבר. ליצירת קשר עם משרד תכנית 'ברוח' – 02-6555738 byspirit@szmc.org.il
https://www.szmc.org.il/heb/Departments/Oncology/Units-And-Clinics/Beruach-Spiritual-Care-Services/

רקמה

תכנית 'רקמה' להכשרה בליווי רוחני הינה פרי שיתוף פעולה בין ארגון "חברוּת- רוח יוצרת בריאות" ובין ביה"ס האקדמי לסיעוד שמיר- אסף הרופא. ייחודה של התכנית הוא בשילוב שפת האמנויות כחלק מדרך האימון הרוחני של הסטודנטים. בנוסף, אנו לומדים ומעמיקים בגישה מערכתית- רוחנית הדוגלת בקידום שינוי דרך עקרונות של התפיסה המעגלית. הלימודים העיוניים בתכנית מתקיימים בקמפוס הסיעוד באסף הרופא, והעבודה המעשית במרכזים רפואיים ובתי אבות שונים ברחבי הארץ. מחזור חדש נפתח כל שנתיים.

ליצירת קשר: rikma.program@gmail.com | www.haverut.org.il/rikma

בשביל הרוח

תכנית ההכשרה "בשביל הרוח" פועלת במרכז אלה- להתמודדות נפשית עם אובדן, הנותן שירות של ליווי רוחני לאנשים המתמודדים עם מצבי משבר, בכלל, ומצבי אובדן, בפרט. הלימודים יתקיימו בימי שני במרכז אלה בתל אביב במשך שנתיים במתכונת של יום למידה מלא פעם בשבוע ובנוסף, חצי יום בשבוע פרקטיקום עם בני משפחה המתמודדים עם אובדן ושכול (בקליניקות של מרכז אלה או בבתים), עם קשישים בבית אבות ועם תלמידים וצוותי חינוך במסגרות חינוכיות. התכנית מתאימה לאנשים הרואים בליווי הרוחני את המשך חייהם המקצועיים וכמו כן, לאנשי מקצוע המעוניינים בשילוב הליווי הרוחני בעבודתם. יתרון לבעלי תואר ממקצועות הטיפול/הייעוץ החינוכי/הבריאות. מוזמנים לפנות דוברי שפות מגוונות (ביניהן הולנדית וערבית). מנחת ההכשרה- נאוה זוהר-סייקס, עו"ס ובעלת תואר שני בטיפול משפחתי, מלווה רוחנית, מדריכה ומנחה.
לפרטים והרשמה נא לפנות במייל ל naavabzs@gmail.com

מרפא

מרפא היא תכנית להכשרה מקצועית בתמיכה וליווי של אנשים המתמודדים עם מצוקות שונות, באמצעות כלים מתחום הרוח. בתכנית שני מסלולים: מסלול אקדמי ללימודי תעודה בשילוב עם תואר שני במדעי היהדות במסלול משפחה וקהילה; מסלול מקצועי ללימודי תעודה בלבד. התכנית פועלת על פי הדרישות המקצועיות של העמותה לליווי רוחני בישראל, מפוקחת על ידי ארגון המלווים הרוחניים היהודים בארה"ב (NAJC), ומימונה מתאפשר הודות לסיועה הנדיב של פדרציית ניו יורק (UJA Federation of New York).
http://www.marpeh.org.il/